"Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna" Joanny Gromek-Illg


Witajcie! Wiem, że za za oknami zrobiło się biało i wszystko wskazuje na to, że zima zawita do nas na kilka ładnych dni. Z pewnością większość z Was ubierze ciepłe buty, grubą czapkę i szalik i podda się białemu szaleństwu aby choć przez chwilę nacieszyć się śnieżnym puchem :) Po powrocie do domu, sięgniemy po gorący kubek kakao bądź herbaty i ciepły kocyk. Miłym akcentem może też być dobra lektura :)


25 listopada swoją premierę miała książka "Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna" Joanny Gromek-Illg. Jest to opowieść o niezwykłej kobiecie, jej temperamencie, niezależności i apetycie na życie. Autorką jest znajoma Wisławy Szymborskiej - nad książką pracowała ok 5 lat. 


,,Czasami jestem podobna do siebie, a czasami nie" - powtarzała.

Od zawsze budziła emocje. Była bliska także tym, którzy nigdy wcześniej nie czytali poezji. Czytelnicy myśleli o niej jak o przyjaciółce, sąsiadce i doradczyni. To może dziwić, tym bardziej że tak mało pisała i mówiła o sobie.

Łączyła cechy nie do pogodzenia: czułość i ironię, surowość i serdeczność, dojrzałość i dziewczęcy urok. Nie bez powodu jeden z bliskich pisał do niej: ,,Wisełko, jesteś taka wieloraka". Nie dało się jej zaszufladkować. Na jednej ze słynnych kartek wysyłanych do przyjaciół umieściła swój adres: ,,pokój z osobnym wejściem".

Jaka była naprawdę Wisława Szymborska?

"Interesowało mnie nie tyle życie zewnętrzne, co psychika poetki, jej przeżycia wewnętrzne. To rejony, do których dostępu broniła bardzo stanowczo, powtarzając: ,,to po mojej śmierci", co skutecznie peszyło rozmówców. Na podstawie tysięcy listów, ale też rozmów z przyjaciółmi i znajomymi Wisławy spróbowałam odtworzyć tę część jej biografii, którą najskrzętniej ukrywała."

/fragment wstępu/

Książka zawiera 544 strony. Pewne jest to, że książka przypadnie do gustu jedynie osobom, które lubują się w takich gatunkach. Biografia nie jest dla wszystkich. Sama do niedawna myślałam, że książki z tej kategorii są nudne, jednak po przeczytaniu opowieści o życiu jednego z piosenkarza zmieniłam zdanie i uważam, że są one równie ciekawe jak np. powieści obyczajowe. Dużą rolę odgrywa tutaj autentyczność i realność zdarzeń. Książka chociaż ma bardzo wiele stron nie jest nuda. Z ogromną przyjemnością poznałam życie Pani Wisławy. 

"Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna" kupicie m.in. w:

KSIĘGARNIA ZNAK - ok 40 zł 

10 komentarzy:

 1. Nigdy nie czytałam chyba żadnej biografii. Jednak zawsze bardzo lubiłam poezję Szymborskiej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raz na jakiś czas fajnie jest przeczytać coś autentycznego :)

   Usuń
 2. Warto zajrzeć do tej książki. To wartościowa publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać biografie, tę też mam w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko czytam biografie, ale zawsze są dla mnie przyjemną lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że zainteresowałaby mnie ta biografia ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oh so interesting darling
  xx

  OdpowiedzUsuń
 7. Biografia to nie jest mój ulubiony gatunek ksiażek ale kilka biografii mnie zaciekawiło :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Copyright © 2014 Anqelique , Blogger