"DWUNASTU PACJENTÓW" ERIC MANHEIMER


24 listopada swoją premierę miała książka "DWUNASTU PACJENTÓW". Już na początku chciałabym Was bardzo przeprosić, za małe opóźnienie ale jakiś pseudo covid drzemie w moim ciele. Jednego dnia czuję się fatalnie, tak, że nie mam siły na nic a następnego mogę konie kraść. O co chodzi? Nie mam pojęcia. W każdym bądź razie dzisiaj jest ten lepszy dzień i na szczęście wolny weekend :) 


O czym jest książka?

Doktora Maxa Goodwina pokochały miliony widzów na całym świecie. Jego pytanie: „Jak mogę pomóc?”, wywołało niejedną rewolucję i uratowało życie setek pacjentów.

Pierwowzorem serialowego Maxa był doktor Eric Manheimer, który z równie niesamowitym zaangażowaniem i poświęceniem walczył o swoich pacjentów w szpitalu Bellevue w Nowym Jorku.

TO JEGO PRAWDZIWA HISTORIA.

I jedyny taki szpital, w którym spotkają się zarówno dyplomaci z pobliskiego ONZ, jak i skazańcy z więzienia na Rikers Island. Obok siebie leżą mieszkańcy Park Avenue, finansiści z Wall Street, nielegalni imigranci, ofiary tortur oraz mieszkańcy czynszówek. Jeśli prezydent USA poczuje się źle podczas obrad ONZ, karetka pogotowia przywiezie go do Bellevue.

Doktor Eric Manheimer w dwunastu historiach przedstawił losy swoich pacjentów, których spotkał, będąc dyrektorem szpitala. Te historie to coś więcej niż skomplikowane medyczne przypadki – to przede wszystkim pełna emocji opowieść o ludziach: rodzinach i wspólnotach, rozpaczy i śmierci, nadziei i życiu.

Sam autor odsłania się przed nami nie tylko jako lekarz i dyrektor szpitala, ale też jako pacjent. Walce o życie innych towarzyszy jego własny wyścig z chorobą nowotworową.

Serial Szpital New Amsterdam, który powstał na podstawie wspomnień Manheimera, podbił serca widzów na całym świecie. Ta książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich chcących poznać prawdziwe losy ulubionych bohaterów.

Serial „Szpital New Amsterdam”, który powstał na podstawie książki „Dwunastu pacjentów” jest jednym z najpopularniejszych seriali roku 2021 w Polsce. Podbił serca użytkowników Netflixa, można go oglądać również w telewizji FOX Polska. ASZ Dziennik zażartował nawet, że jeśli ktoś go nie ogląda, to prawdopodobnie żyje w ciemnej grocie, gdzie nie dociera internet! Jesienią 2021 roku premierę będzie miał czwarty sezon serialu.

To moje pierwsze spotkanie z książką o tematyce medycyny. Wcześniej oglądałam jedynie tasiemce w TV, które bardzo lubiłam. Gdyby nie książka, nie wiedziałabym, że na jej podstawie powstał również serial (weekend w łóżku, nadrobię zaległości). Odnosząc się jednak do książki. 450 stron podzielonych na 12 różnych wątków, do których dochodzą dodatkowe, brzmi naprawdę ciekawie. Trochę bałam się tej książki, ponieważ terminarz medycyny jest mi obcy ale pomimo profesjonalnego języka, lektura była zrozumiała, nawet dla takiego laika jak ja. Autor w ciekawy sposób pokazuje jak choroba niszczy człowieka. W jednym miejscu spotyka rożne grupy etniczne ale nie dzieli ich na lepszych i gorszych. Wszyscy są tacy sami. Rzadko wzruszam się czytając książki ale ta dała mi sporo do myślenia. Cudowna opowieść :) 

Moja ocena: 9/10


CZYTALIŚCIE? A MOŻE OGLĄDALIŚCIE SERIAL?
 

 

5 komentarzy:

 1. Myślę, że mogłabym się skusić na tę książkę. Serialu jeszcze nie oglądałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obejrzałam pierwszy odcinek tego serialu i bardzo mnie zainteresował, jak tylko będę miała czas, to z pewnością zobaczę cały sezon. Ale to chyba dopiero w czasie między świętami a nowym rokiem. Ech, byle do wolnego!
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę po nią sięgnąć przed obejrzeniem serialu ❤

  OdpowiedzUsuń
 4. O serialu słyszałam same dobre opinie, mam go w planach, a że jest książka to nie wiedziałam :)
  Dużo zdrówka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super jest ta książka. Czytałam ją ostatnio. Gdybyś szukała plakatów do swojego domu to polecam zajrzeć tutaj https://cityon.pl/blog/plakaty-w-twoim-domu. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Copyright © 2014 Anqelique , Blogger