"PODPALACZ" WOJCIECH CHMIELARZ


W kwietniu tego roku przeczytałam już jedną książkę Pana Wojciecha Chmielarza. "Wyrwa" miała być książką kryminalną a okazała się zwykłą obyczajkówą z elementami kryminalistyki. Już wtedy miałam mieszane uczucia co do autora ale postanowiłam dać mu kolejną szansę.


Tym razem sięgnęłam po serię z detektywem Jakubem Mortką. Z biblioteki wypożyczyłam najstarsze wydanie, lubię takie klimatyczne książki, które przeszły przez setki rąk. Te książki mają duszę :)


O czym jest książka?

Pierwsza część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką.

W zimową noc w willi na Ursynowie wybucha pożar, w którym ginie biznesmen, a jego żona, celebrytka, zostaje ciężko poparzona. Przez chwilę wygląda to na nieszczęśliwy wypadek. Przez krótką chwilę.

Sprawę prowadzi komisarz Mortka, przenikliwy człowiek w prestiżowej komórce policji, która potrafi doszczętnie zrujnować życie osobiste. Tao z pozoru proste dochodzenie coraz bardziej się gmatwa i niepostrzeżenie zaczyna pogarszać i tak już trudne relacje komisarza z byłą żoną.

Czy Mortce uda się rozwiązać sprawę, zanim dojdzie do kolejnej tragedii? Jaki cel ma podpalacz? Dlaczego wybiera akurat te, a nie inne domy? A może zależy mu na konkretnej osobie, a pozostałe podpalenia mają odwrócić uwagę? Czy aby wyegzekwować sprawiedliwość, komisarz naciągnie granice prawa?


Pomysł na książkę ciekawy. Seria podpaleń, giną niewinni ludzi, sprawą zajmuje się komisarz Mortka, który nie ma lekko w życiu ale w pełni oddaje się swojej pracy. Język lekki, całkiem przyjemnie się ją czytało a chwile umilały śmieszne anegdoty w przepychankach pomiędzy komisarzami. Niestety, po drugiej przeczytanej książce, stwierdzam, że autor nie ma talentu do budowania napięcia, książka pod tym względem jest nudna. Zakończenie zaskakujące, interesujące, nieprzewidywalne - ratujące całą fabułę :)

Moja ocena: 6/10


1 komentarz:

  1. Wow, jaki antykwaryczny egzemplarz. Uwielbiam takowe wydania.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Copyright © 2014 Anqelique , Blogger